5.9.2018

Představili jsme program: Skutečná změna začne v Praze

Před volbami nespoléháme na sliby plné MHD zdarma a koblih. Raději vysvětlujeme, jak v Praze uskutečníme potřebné změny, kde na ně v rozpočtu vezmeme peníze a jak vám hodláme po volbách skládat účty.

Do magistrátních voleb jdeme s programem 100 změn pro Prahu. Obsah je jasný – od plynulé dopravy a dostupného bydlení až po dostatek kvalitních škol a školek. Důležité ale je, že také víme, jak změny prosadit. Připravený máme tým, který bude po nástupu na magistrát za uskutečnění změn odpovědný. Do jeho čela se postaví poradce pro změnu Jiří Knitl s úkolem kontrolovat a koordinovat postup prací ve všech oblastech dle rozvržených priorit, zajišťovat na projekty peníze a skládat účty Pražanům.

Peníze na změny v osmdesátimiliardovém rozpočtu jsou. Musí se s nimi ale přestat plýtvat. Na radnici Prahy 7 naši kandidáti za uplynulé čtyři roky prověřili všechny uzavřené smlouvy, plánované investice a výdaje. Ukázalo se, že zhruba deset procent rozpočtu mizí v nepotřebných projektech, nevýhodných nájmech nebo předražených zakázkách. Víme, že podobně je možné v magistrátním rozpočtu získat na potřebné změny miliardy. Hloubkový audit bude jedním z prvních úkolů poradce pro změnu a jeho týmu. „Před volbami všichni slibují, chtějí investovat a rozdávat lidem dárky. Téměř nikdo ale neříká, jak to udělá a kde na to vezme peníze. My máme s takovou změnou zkušenosti z Prahy 7 a jasný plán pro celé město,“ říká k tomu náš kandidát na primátora Jan Čižinský.

To, že náš program nejsou jen plané sliby, potvrzuje právě aktivita v Praze 7. Za čtyři roky zde například vzniklo přes 800 nových míst ve školách a školkách, na tři stovky nových parkovacích míst, o 25 procent se zvýšil školám příspěvek na žáka, opravil se téměř hektar chodníků, vysadily stovky stromů, opravilo sto městských bytů nebo zrekonstruovalo sedm hřišť a zahrad. Zásadním způsobem se také zkrátilo stavební řízení – stavební povolení v Praze 7 se vyřídí za dva měsíce. To je recept na nové byty pro Pražany za rozumné peníze.

Především jsme ale otevřeli radnici lidem. „Na rozdíl od minulých politiků se svými sousedy rádi mluvíme, odpovíme jim na každý dotaz a otevřeně ukazujeme, jak spravujeme jejich peníze. Proto jsme například kompletně evidovali majetek městské části a rozpočet zobrazujeme v aplikaci CityVizor,“ vysvětluje Hana Třeštíková.

Starým politickým strukturám vadíme – protože jim jde o hodně. Je pravděpodobné, že Praha se změní a lidé, kteří desítky let profitovali z penězovodů města, od nich budou odstřiženi. Magistrát je totiž s rozpočtem 80 miliard korun třetí největší „ministerstvo“ v ČR. Víc peněz rozdělují pouze MPSV a MŠMT. Menší rozpočet než Praha má třeba Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo vnitra. A nejde jen o peníze – řadě z těch, kdo s rozpočtem nakládali nepoctivě, hrozí trestní stíhání.

„Praha může být první ukázkou toho, že lidé už mají plné zuby řízení státu jako firmy a politických šíbrů. Věřím, že město, které dalo v prvním kole prezidentských voleb Miloši Zemanovi jen 22 % hlasů a současná vládní koalice v něm získala jen 25 % hlasů, zbytku republiky ukáže, že věci se dají dělat jinak a lépe. Proto konkurence PRAHY SOBĚ vytváří fake news o tom, že sdružení, které v Praze 7 začalo konečně věci měnit, je brzdou. Proto přišla žaloba na naši kandidátku. Podpisy stovky tisíc Pražanů jsou ale obrovská síla – je to o čtyřicet procent víc, než kolik lidí v minulých volbách hlasovalo pro jejich vítěze, říká Jan Čižinský.

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Radikálně zlepšit dopravní infrastrukturu.

  Masivně investovat do školství.

  Ulice musí být přívětivé a bezpečné.

  Zdravé město musí být důstojným domovem pro každého bez rozdílu věku či postavení.

  Klíčový úřad města – magistrát – musí svoje kompetence vykonávat efektivně a předvídatelně.

  Číst program
 • Jak nás můžete podpořit?

  Přidejte svůj lajk a pošlete to dál. Řekněte o nás svým blízkým.

  Můžete pořádat podpůrné akce.

  Chci vám pomoci
 • Na vašem názoru záleží

  Nenašli jste v programu problém ve vašem sousedství, který vás trápí?

  Dejte nám vědět a navrhněte nový bod našeho programu.

  Navrhnout bod programu