10.10.2018

Vyjednáváme na magistrátu o osudu Prahy

Kopírujeme Facebookový příspěvek kandidáta PRAHA SOBĚ na primátora Mgr. Jana Čižinského

Před volbami jsme slíbili, že se nezměníme a budeme město spravovat společně s Vámi, jako to děláme v Praze 7. Proto vám dnes chci napsat, co se v posledních pár dnech událo a co můžete čekat dál.

Jak již víte z médií, po volbách jsme odmítli jednat s ANO a s ODS – přesně v duchu jasného slibu, který jsme před volbami dali. Naopak se v těchto dnech scházíme s piráty a Spojenými silami pro Prahu. To jsou pro nás partneři, s nimiž bychom rádi naše město změnili k lepšímu.

Co chceme a musíme změnit? Praha má spoustu problémů, které se během voleb propíraly horem dolem. Řada z nich je běh na dlouhou trať: třeba dostatek bytů, městský okruh nebo metro D. Je tu ale také spousta dalších, které se dají zvládnout rychleji. Například vydělat víc peněz na potřebné věci z turistických poplatků, začít vylepšovat sídliště, zrychlit dopravu zmodernizováním semaforů, pustit se do hloubkové kontroly financí na magistrátu i v dceřiných firmách a ušetřené peníze dát do potřebných věcí, jako jsou nová místa ve školách a školkách, vyšší platy učitelů, více strážníků v ulicích, dostatečné ocenění řidičů MHD… Na všem chceme začít okamžitě pracovat.

Aby to ovšem bylo možné, je nutná dohoda o koalici, po níž musí zastupitelstvo zvolit Radu hlavního města a primátora. Celou dobu jasně říkáme, že nám jde o změnu Prahy k lepšímu. Nejde nám o funkce, neděláme politikaření. Proto jsme hned po volbách bez kličkování uvedli, kdo je pro nás potenciální koaliční partner, a pro někoho překvapivě jsme tvrdili totéž co před volbami. Proto také dnes zdůrazňuji, že naším kritériem pro vstup do koalice není ani primátorský řetěz na mém krku ani funkce té či oné radní/toho či onoho radního pro některou z našich kandidátek či kandidátů. Mimochodem, všimli jste si, že z třinácti členů zastupitelstva máme šest žen, zatímco všichni ostatní po dvou?

Ale zpět k věci. V Českém rozhlase jsem jasně řekl, že na funkci primátora dohoda nesmí ztroskotat. Pro nás je rozhodující, aby se Praha pohnula směrem kupředu. V tomto duchu hodláme s našimi partnery dále vyjednávat.

Doufáme, že jim budoucnost Prahy leží na srdci více než partajní zájmy, kvůli nimž by jednání mohla zkrachovat. Chceme-li vás přesvědčit, že naše město dokážeme skutečně změnit, je důležité, abyste rychlou spolupráci viděli již nyní. Naopak je pro nás nepřijatelné, aby se jednání vlekla týdny a týdny.

Ještě se vrátím k osobě primátora. Ozývají se různé názory: zda někdo je či není vhodný vzhledem k absenci zkušeností z komunální politiky, zda má být primátor ze strany, která dostala nejvíc hlasů, nebo zda má jít o člověka, kterého nejvíc podpořili voliči či který má nejvíce zkušeností z pražské komunální politiky.

Jistě jsou to všechno relevantní argumenty ke zvážení, ale pro tým PRAHA SOBĚ je úplně nejdůležitější něco jiného. Vím, že to zní jako klišé, ale náš společný život v Praze bude mnohem lepší, když vygumujeme současnou špatnou náladu. Potřebujeme se pustit do práce a začít se dívat na Prahu jako na město, které je krásné, bohaté, žije v něm jeden a čtvrt milionu skvělých lidí a má úžasnou budoucnost. To je základ změny.

Nový primátor musí být schopen přinést dobrou náladu na magistrát. Chystaná koalice pod ním musí fungovat na základě spolupráce, a ne naschválů jako v minulém období. Primátor by měl se všemi partnery, úředníky i Pražany mluvit, ne Praze vládnout tak, že bude předkládat šílené a předem s nikým nekonzultované nápady. Musí také umět dobrou náladu přenést do médií a především mezi nás – všechny Pražany. To je věc, o které chceme s koaličními partnery mluvit.

Kdo bude primátorem, jak se rozdělí jednotlivé odpovědnosti v radě ani jména lidí, kteří za PRAHU SOBĚ vaším jménem budou město spravovat, vám nyní povědět neumíme – tak daleko v jednáních nejsme.

Jedno vám ale mohu slíbit – PRAHA SOBĚ a já osobně uděláme vše, aby Praha, kterou jsme si ve volbách vzali zpět od kmotrů a politických šíbrů, začala co nejrychleji fungovat jinak a lépe.

Mgr. Jan Čižinský

Máme své město rádi a záleží nám na místě, kde žijeme.

 • Pět jasných cílů pro Prahu

  Radikálně zlepšit dopravní infrastrukturu.

  Masivně investovat do školství.

  Ulice musí být přívětivé a bezpečné.

  Zdravé město musí být důstojným domovem pro každého bez rozdílu věku či postavení.

  Klíčový úřad města – magistrát – musí svoje kompetence vykonávat efektivně a předvídatelně.

  Číst program
 • Jak nás můžete podpořit?

  Přidejte svůj lajk a pošlete to dál. Řekněte o nás svým blízkým.

  Můžete pořádat podpůrné akce.

  Chci vám pomoci
 • Na vašem názoru záleží

  Nenašli jste v programu problém ve vašem sousedství, který vás trápí?

  Dejte nám vědět a navrhněte nový bod našeho programu.

  Navrhnout bod programu